30.09.2017r.
Martusia jest po operacji. Wszystko się udało. Obrotnik wyprostowany, stabilizacja szczytowo-potyliczna założona. Profesor, który operował Martusię naciął również rdzeń i wypuścił płyn z jamy w odcinku szyjnym. Teraz jamistość jest o 2/3 mniejsza…jest szansa, że jeszcze zmaleje. Marta czuję się bardzo dobrze, dolegliwości z przed oper. mijają powoli. Bóle głowy praktycznie ustąpiły, sporadycznie ma jeszcze bóle kończyn. Idzie normalnie do szkoły, tylko będzie miała zwolnienie z w-f. Rehabilitacja 3 razy w tygodniu. Głównie skupiamy się teraz na skoliozie, żeby oddalić widmo następnej operacji. Ograniczeń w związku ze stabilizacją prawie nie ma- Marta rozćwiczyła szyję i porusza nią prawie normalnie.  Czeka ją jeszcze rezonans za kilka miesięcy, żeby sprawdzić jak wygląda jamistość- profesor mówił, że tego niestety całkiem się nie pozbędziemy.
Marta choruje na zespół Arnolda Chiari, jamistość rdzenia kręgowego oraz skoliozę. Choroby te zostały zdiagnozowane w zeszłym roku – 2016. W styczniu dziewczynka przeszła operację usunięcia migdałków móżdżku.Niestety zabieg ten nie przyniósł takich efektów, jakich spodziewali się rodzice. Choroba się nasila. Jamy w okolicy szyjnym i piersiowym kręgosłupa są bardzo duże. Powodują niszczenie rdzenia, dolegliwe bóle kończyn, osłabienie siły mięśniowej, narastanie skoliozy.

W czasie ostatniej operacji  wykonana została stabilizacja kręgosłupa szyjnego z prostowaniem zęba obrotnika oraz drenaż  jamy w odcinku szyjnym. To był pierwszy etap, który ma na celu zmniejszenie ucisku na rdzeń przedłużony, który ząb obrotnika wciąż niszczy.

Dalszy etap leczenia to kolejna operacja skoliozy aparatem „rosnącym” wraz z wiekiem dziecka.

Przed Martusią wiele godzin kosztownej rehabilitacji,  na którą nie stać rodziców.

Zwracamy się zatem z prośbą o wsparcie finansowe. Wpłat można dokonywać na konto Fundacji „PomaGosie” z dopiskiem „Pomoc dla Marty”

wpłat można dokonywać na subkonto

Bank Spółdzielczy w Środzie Wlkp

30 90850002 0000 0003 7211 0016

z dopiskiem „POMOC DLA MARTUSI”

wpłat można dokonywać na subkonto

Bank Spółdzielczy w Środzie Wlkp

30 90850002 0000 0003 7211 0016

z dopiskiem „POMOC DLA MARTUSI”

Niezbędna kwota:

10.000PLN

Miejsce:

wielkopolska

Cel zbiórki:

rehabilitacja

Diagnoza:

Zespół Arnolda Chiari, jamistość rdzenia kręgoweo, skolioza

Czas trwania akcji:

grudzień 2021